Technika napędowa dla przemysłu stalowego

Technika napędowa dla przemysłu stalowegoT
  • Przeładunek materiałów sypkich w porcie
  • Przeładunek materiałów sypkich na placu składowym
  • Koksownia
  • Spiekalnia
  • Produkcja żelaza i stali
  • Odlewanie ciągłe i walcowanie na gorąco
  • Walcowanie na zimno i obróbka taśmy stalowej

Przeładunek materiałów sypkich w porcie

Dźwig portalowy
Przeładunek materiałów sypkich w porcie
Dźwig portalowy
Przeładunek materiałów sypkich w porcie

Ruda żelaza i węgiel, czyli surowce potrzebne do produkcji stali, dostarcza się z reguły drogą morską. Tworzą one ogromne ilości sypkiego towaru, który składowany jest w porcie przed dalszą drogą. Tuż po dobiciu do brzegu kapitan statku oczekuje na jego szybki rozładunek. Wszystko musi przebiegać szybko, gdyż w transporcie morskim każda godzina ma znaczenie. W krótkim czasie następuje rozładunek wielu ton towaru ze statku na ląd. Napędy SEW-EURODRIVE zapewniają niezawodną eksploatację chwytaków, mechanizmów jezdnych i dźwignic.

Dowiedz się więcej

Przeładunek materiałów sypkich na placu składowym

Zastój jest czymś bardzo niepożądanym. Zapewnienie ciągłości produkcji i tym samym uniknięcie przestojów ma w przemyśle żelaznym i stalowym najwyższą rangę. Wiąże się to ze spełnieniem poszczególnych warunków. Technika napędowa stosowana na składowiskach musi zachować sprawność w nieustannie zapylonym otoczeniu, różnych temperaturach i ciągłej zmianie kierunku podczas wjazdu i wyjazdu surowców.

Dowiedz się więcej

Koksownia

Węgiel jest wydobywany na całym świecie i transportowany drogą morską lub lądową do dalszego przetworzenia. Pod wpływem oddziaływania ciepła i odcięcia od tlenu w koksowni z węgla wyrabia się koks. Przepływ towaru wchodzący do koksowni oraz z niej wychodzący zapewniają liczne systemy transportowe i składowiska.

Nasze systemy napędowe posiadają właściwości pozwalające na bezawaryjne utrzymanie ciągłości pracy w najcięższych warunkach.

Dowiedz się więcej

Spiekalnia

Ruda żelaza i pył koksowy są ze sobą mieszane i palone podczas spiekania. Dochodzi w ten sposób do procesu stapiania, w trakcie którego drobny materiał jest formowany w większe bryły nazywane powszechnie spiekami. Zanim spieki trafią do wielkiego pieca, przechodzą obróbkę w następujących po sobie kolejno procesach przy użyciu kruszarek, chłodnic i sit. Dysponujemy systemami napędowymi przeznaczonymi do każdego z tych zastosowań.

Dowiedz się więcej

Produkcja żelaza i stali

Wagony torpedowe przewożą z wielkiego pieca płynną stal do dalszej obróbki w stalowni. Tam poprzez redukcję zawartości węgla w żelazie pozyskiwana jest stal. Płynna stal przechodzi do kadzi odlewniczej, a suwnice transportują ją do urządzeń przeznaczonych do odlewania ciągłego.

Dowiedz się więcej

Odlewanie ciągłe i walcowanie na gorąco

W urządzeniu do odlewania ciągłego powstaje produkt wstępny, któremu nada się kształt. Wieża obrotowa ustawia kadź zawierającą setki ton gotowej do odlania stali w pozycji do odlewania. W chłodzonej wodą matrycy płynna stal zaczyna krzepnąć na powierzchni. Wskutek intensywnego chłodzenia temperatura pasma stali opada na tyle, że jego powłoka staje się stabilna.

Podczas walcowania na gorąco uzyskany w ten sposób produkt wstępny uzyskuje swoją formę wraz z pożądanymi właściwościami. Po rozpaleniu kęsiska, bloki wstępne i sztaby walcuje się w tzw. „zespół walcowniczy wstępny”. Gotowy „zespół walcowniczy” tworzy produkty walcowane na gorąco w końcowych rozmiarach. Poszczególne obszary procesu jak samotoki, walcarki, nożyce, prostowarki i stacje chłodnicze są z sobą idealnie zgrane. Wymaga to najwyższej precyzji i pełnej sprawności systemów napędowych.

Walcowanie na zimno i obróbka taśmy stalowej

Walcowanie na zimno stosuje się albo w połączeniu z obróbką taśmy stalowej, jak np. przy zastosowaniu wałków wygładzających maszyn cynkujących lub wałków tandemowych w wytrawialniach, albo oddzielnie - w walcowni nawrotnej - lub procesie Sendzimira. Na liniach obróbki taśmy właściwości produktu są dostosowywane do życzeń klienta, np. poprzez uzyskiwanie ulepszonej mikrostruktury lub odporności na korozję.

Firma SEW-EURODRIVE zapewnia odpowiednią technikę napędową do tych procesów produkcyjnych umożliwiającą odpowiednią redukcję grubości obrabianego materiału i uzyskanie optymalnej powierzchni taśmy.

Dowiedz się więcej

Team work - producenci maszyn oraz SEW-EURODRIVE

Dostępność maszyn ma najwyższy priorytet. Oferujemy Państwu:

  • wytrzymałe i trwałe rozwiązania, które zapewnią nieprzerwaną produkcję, dzień po dniu
  • niezawodność dostaw na najwyższym poziomie na rynku - dzięki temu zaplanowane prace konserwacyjne zostaną wykonane bez opóźnień
  • analizy czasu eksploatacji napędów (również dla produktów innych firm)
  • rozwiązania wymiany lub modernizacji użytkowanych systemów napędowych, ze zwiększeniem wydajności instalacji (na życzenie)
  • diagnostykę uszkodzeń
  • indywidualne szkolenia dla Państwa pracowników
  • usystematyzowany przegląd wszystkich napędów w Państwa zakładzie wraz z zaleceniami w zakresie naprawy i wymiany komponentów - przegląd podlega stałej aktualizacji i jest dostępny online przez cały czas
  • propozycje optymalizacji obecnej strategii utrzymania ruchu - w ramach współpracy z SEW-EURODRIVE mają Państwo zawsze dostęp do wysokiej jakości napędów zastępczych i części zamiennych w krótkim czasie. SEW-EURODRIVE to Państwa partner w zakresie napraw przekładni (również produktów innych firm)
  • części zamienne jak łożyska, uszczelki, koła zębate i wałki zębnika
  • naprawy napędów poprzez wymianę części wewnętrznych jak również remonty obudowy
  • rozwiązania z naszego modułowego systemu produktów, a w razie potrzeby indywidualne rozwiązania dostosowane do potrzeb

Przemysł stalowy - kluczowy przemysł Europy

Otwórz materiał wideo
Wielki piec do produkcji stali

Stal to surowiec wykorzystywany w niemal wszystkich kluczowych branżach jako podstawowy materiał. Unia Europejska jest po Chinach drugim na świecie producentem stali na świecie. Łączna produkcja stali w UE wynosi 177 mln ton rocznie, co odpowiada 11% światowej produkcji. Produkcja i obróbka stali jest niezbędna do utrzymania łańcuchów wartości wielu firm, a to czyni z niej jeden z kluczowych przemysłów. Innowacyjność branży stalowej i jej silne powiązanie z innymi gałęziami przemysłu składa się na ich dalszy sukces. Sektor stalowy dostarcza około jednej piątej komponentów do produkcji maszyn i 12% komponentów wykorzystywanych w przemyśle samochodowym. Kolejne znaczące branże odbiorców to elektrotechnika, sektor budowlany oraz przetwórstwo stali i metali. Technika napędowa musi sprostać ekstremalnym i wymagającym warunkom występującym w wielu obszarach produkcji stali. Zarówno przekładnie, jak i napędy elektryczne muszą spełniać najwyższą jakość i wykazywać świetną wytrzymałość, gdyż w branży stalowej liczy się zwłaszcza jedna cecha, czyli niezawodność wszystkich komponentów. Technika napędowa firmy SEW-EURODRIVE spełnia wymagania producentów stali, a nasze przekładnie można znaleźć na niemal wszystkich etapach produkcji.

Etapy produkcji stacji

Etapy produkcji stacji

Produkcja stali
Produkcja stali

Produkcja stali stanowi złożony proces wymagający szerokiej wiedzy. Głównym składnikiem stali jest żelazo, które wydobywa się w postaci rudy (tlenku żelaza) i często przewozi statkiem w formie grudek do dalszej obróbki w stalowni. Później grudki transportuje się ogromnymi przenośnikami na składowiska. Ruda drobno rozmielona - w przeciwieństwie do grudek - posiada tak drobną strukturę, że nie nadaje się do obróbki w wielkim piecu. Dlatego tworzy się z niej spieki spełniające właściwe warunki do poddania przetwarzaniu w nim. Jednocześnie w koksowni wypieka się koks stanowiący niezbędne paliwo z zawartością węgla, które później trafia do wielkiego pieca. W wielkim piecu wydmuchiwane powietrze reaguje z dostarczonym koksem, zapewniając wysoką temperaturę, w której tlenek żelaza zmienia się w płynne żelazo. W efekcie, prócz surówki żelaza powstaje również żużel. Jest on osobno przerabiany na drobne granulki wykorzystywane następnie np. w przemyśle cementowym jako podstawowy składnik. Uzyskana surówka żelaza zawiera po obróbce w wielkim piecu jeszcze za dużo węgla, co czyni ją zbyt łamliwą dla większości zastosowań. Zatem kolejny etap obróbki odbywa się w stalowni, gdzie krucha surówka przemienia się w twardą stal. W trakcie dalszego procesu gorące żelazo o temperaturze 1500 stopni wlewa się do konwertora, w którym w efekcie dodania tlenu zachodzi spalanie węgla. Tak powstaje jednolita stal surowa. W tej formie służy ona jako element o różnych możliwościach zastosowania po uprzednim przetworzeniu, np. rudę żelaza wykorzystuje się do uzyskania płynnego żelaza.

Bez napędu nie ma stali

Bez napędu nie ma stali

Wielki piec
Wielki piec

Produkcja stali stawia wysokie wymagania technice napędowej. Ogromną rolę w tym przemyśle odgrywają takie aspekty jak niezawodność i wysoka jakość silników i przekładni. Technika napędowa stosowana w produkcji stali jest poddawana ekstremalnym warunkom. Oprócz obciążenia mechanicznego i termicznego systemy napędowe muszą spełniać oczekiwania związane z niskimi kosztami eksploatacji. Dlatego najlepsza technika napędowa jest nie tylko niezawodna, lecz również ekonomiczna pod względem kolejnych wyzwań. A wyzwania te oczekują już przy dotarciu do portu i codziennej pracy portali dźwigowych, przy załadunku i rozładunku statków, przenośnikach taśmowych, czy transporcie towaru do komór mieszania, koksowni, maszyn spiekających i wysokich pieców. Technika napędowa jest nieodzownym elementem w produkcji stali i w związku z tym musi nieustannie utrzymywać maksymalną wydajność. My, w SEW-EURODRIVE, znamy wymagania branży, więc nasze produkty są do nich idealnie dostosowane. Praca dźwigów portalowych, dostarczanie rudy żelaza przenośnikami taśmowymi czy napełnianie wielkich pieców surówką - nasza technika napędowa jest stworzona pod wszystkie wymagania z tym związane. Dzięki naszemu systemowi modułowemu możesz idealnie dostosować wydajność silników i przekładni do swojej stalowni, żeby wszystkie komponenty napędu zawsze sprostały wszelkim wymaganiom.

Z chęcią Państwu doradzimy

  • Nasi specjaliści znają Państwa branżę oraz jej potrzeby
  • Pozostają niezmiennie do Państwa dyspozycji, w każdym miejscu na świecie
  • Dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz narzędziami, aby zapewnić Państwu optymalne doradztwo
Skontaktuj się z nami