Współpraca z Coca-Cola HBC Austria

 • Linia transportowa wykorzystująca MOVIGEAR® w zakładzie Coca-Cola HBC Austria GmbH

  Zrównoważony rozwój i wyższa wydajność podczas transportu butelek i pojemników

  Dzięki naszym 40 napędom mechatronicznym MOVIGEAR® wiedeńskiej rozlewni napojów bezalkoholowych udało się obniżyć koszty energii. Ponadto za sprawą technologii SNI redukcji uległy nakłady związane z ich instalacją.

Redukcja emisji CO2 oraz obniżenie kosztów energii były najważniejszym celem rozlewni. Układy napędowe MOVIGEAR® to nadspodziewanie wysoka wydajność energetyczna, zwłaszcza w przypadku transportu butelek PET oraz opakowań zbiorczych.

Coca-Cola HBC Austria GmbH dzięki zastosowaniu MOVIGEAR® obniża zużycie energii o 75%

W jaki sposób coca-cola dostaje się do butelki?
W jaki sposób coca-cola dostaje się do butelki?

Ładuję materiał wideo...

W jaki sposób coca-cola dostaje się do butelki?

Bardziej zrównoważony rozwój i wyraźne obniżenie śladu CO2 w produkcji stanowi centralny punkt zainteresowań polityki firmy Coca-Cola. Zakłady produkcyjne i rozlewnicze koncernu na całym świecie postawiły sobie tym samym za cel osiągnięcie tego założenia. Także Coca-Cola HBC Austria GmbH w stolicy Austrii, Wiedniu, chcąc sprostać temu wymaganiu przeprowadziła modernizację linii w zakładzie.

Złożywszy obietnicę obniżenia nawet do 50% zużycia energii poprzez wykorzystanie innowacyjnej mechatroniki przy wyposażeniu napędowym firma SEW-EURODRIVE pod koniec 2009 roku otrzymała zlecenie przeprowadzenia modernizacji linii transportowej 2a. Od maszyn pakujących (shrink packer) do paletyzerów instalacja przetwarza butelki PET o pojemności od 0,5 do 2,5 L.

Obecnie nasz klient uważa, że efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu jedynej tak wydajnej energetycznie mechatronicznej technologii napędowej oraz podjęciu dalej idących działań zużycie energii linii transportowej spadło o 75%,

co potwierdzają towarzyszące pomiary wykonane przez Wien Energie GmbH. Od samego początku dostawca prądu zaangażowany był w kompletną renowację linii wykonując szczegółowe obliczenia zużycia energii. Niezależne badania mówią same za siebie:

 • łączna oszczędność energii rzędu 75% w porównaniu do stosowanej wcześniej techniki sterowania i napędowej oraz
 • redukcja CO2 o około 41.000 kg rocznie (w odniesieniu do dodatniego bilansu CO2 w Austrii na tle Europy)

Jak najwyższa wydajność energetyczna oraz mniejsze nakłady instalacyjne obniżają koszty

Dzięki zastosowaniu systemów napędowych MOVIGEAR® Coca-Cola HBC znacząco obniżyła koszty operacyjne. Za ten wynik odpowiada nie tylko wydatna oszczędność energii o około 75%, ale także zasilanie oraz komunikacja poprzez SNI (instalacja Single Line Network).

Technologia SNI umożliwia zasilanie oraz komunikację za pomocą jednego ekranowanego kabla. W ten sposób operator instalacji może zredukować liczbę niezbędnych komponentów, co znacznie obniża nakłady instalacyjne.

Kompletna przebudowa techniki napędowej w czasie jedynie 3 dni

Wyszło to na dobre zespołowi, który przebudowywał linię rozlewniczą. Technicy dokonali przebudowy mechaniki instalacji w czasie przedłużonego weekendu pracując od piątku rano do wieczora w niedzielę. W tak krótkim czasie usunęli wszystkie napędy wraz z okablowaniem oraz zamontowali nowe pod kątem mechanicznym, elektrycznym oraz uruchomili linię. Już w poniedziałek rano produkcja w zakładzie Coca-Cola HBC mogła ruszyć.

Amortyzacja instalacji w pierwszym roku działania

Dzięki temu jakże wydatnemu przyczynkowi do obniżenia kosztów całkowitych oraz operacyjnych inwestycja w modernizację instalacji zamortyzowała się w mniej niż rok. Ten pod każdym względem najlepszy wynik wydajnościowy oraz szereg dalszych korzyści umożliwiło zastosowanie

 • 40 jednostek MOVIGEAR® w klasie energooszczędności IE4 w technologii SNI (instalacja Single Line Network)
 • Działania dodatkowe w zakresie sterowania, np. poprzez optymalizację liczby obrotów oraz ulepszone działanie zatrzymania w przypadku wykrycia zatorów dzięki integracji PROFIBUS
 • SNI (Single Line Network Installation) Tylko jeden przewód dla przekazywania energii i informacji
 • Uproszczone planowanie oraz konstrukcja maszyn dzięki zmniejszeniu liczby komponentów
 • Wysoki stopień ochrony
 • Potwierdzona odporność na działanie popularnych środków czyszczących
 • Powierzchnie w wersji higienicznej w zakresie obudowy dla zastosowań w obszarach higienicznych
 • Nie powoduje zawirowań powietrza, zabrudzeń oraz zarazków
Aż do 75% oszczędności energii dzięki MOVIGEAR® z technologią SNI

Wymagania klienta

Głównym celem modernizacji linii transportowej było uzyskanie oszczędności energii oraz redukcja emisji CO2.

Rozwiązanie:

Dzięki nowej mechatronicznej technice napędowej z MOVIGEAR® oraz technologią SNI zakładowi Coca-Cola HBC udało się osiągnąć dużo lepszy efekt, niż zakładano: oszczędność energii do 75% sprawiła, że inwestycja zamortyzowała się w przeciągu jedynie jednego roku.

Cytat Erwin Langela, Supply Chain Director w firmie Coca-Cola HBC Austria GmbH, 2010

Zastosowanie MOVIGEAR®

Tu w Wiedniu szukaliśmy wielu możliwości redukcji tak zwanego śladu CO2. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskaliśmy oszczędność energii rzędu 75%...

Otwórz

Cytat: Albert Dechant, Dział ds. wydajności energetycznej, Wien Energie GmbH

Długotrwałe pomiary wykazały oszczędność energii wynoszącą 75%

Udało nam się udowodnić, że po przebudowie linii rozlewniczej dla butelek PET uzyskana została oszczędność zużycia energii rzędu 75 procent...

Otwórz
Kontakt
Kontakt w sprawie referencji Coca-Cola

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Chciałbyś skonsultować z nami swój projekt? Wyślij do nas wiadomość z ewentualnymi pytaniami.

Wyślij zapytanie
Kontakt

Proszę wprowadzić swój kod pocztowy, aby skontaktować się z odpowiednią osobą kontaktową.

Ostatnio odwiedzone