Redukcja emisji CO2 oraz obniżenie kosztów energii były najważniejszym celem rozlewni. Układy napędowe MOVIGEAR® to nadspodziewanie wysoka wydajność energetyczna, zwłaszcza w przypadku transportu butelek PET oraz opakowań zbiorczych.
Redukcja emisji CO2 oraz obniżenie kosztów energii były najważniejszym celem rozlewni. Układy napędowe MOVIGEAR® to nadspodziewanie wysoka wydajność energetyczna, zwłaszcza w przypadku transportu butelek PET oraz opakowań zbiorczych.
Bardziej zrównoważony rozwój i wyraźne obniżenie śladu CO2 w produkcji stanowi centralny punkt zainteresowań polityki firmy Coca-Cola. Zakłady produkcyjne i rozlewnicze koncernu na całym świecie postawiły sobie tym samym za cel osiągnięcie tego założenia. Także Coca-Cola HBC Austria GmbH w stolicy Austrii, Wiedniu, chcąc sprostać temu wymaganiu przeprowadziła modernizację linii w zakładzie.
Złożywszy obietnicę obniżenia nawet do 50% zużycia energii poprzez wykorzystanie innowacyjnej mechatroniki przy wyposażeniu napędowym firma SEW-EURODRIVE pod koniec 2009 roku otrzymała zlecenie przeprowadzenia modernizacji linii transportowej 2a. Od maszyn pakujących (shrink packer) do paletyzerów instalacja przetwarza butelki PET o pojemności od 0,5 do 2,5 L.
Obecnie nasz klient uważa, że efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu jedynej tak wydajnej energetycznie mechatronicznej technologii napędowej oraz podjęciu dalej idących działań zużycie energii linii transportowej spadło o 75%,
co potwierdzają towarzyszące pomiary wykonane przez Wien Energie GmbH. Od samego początku dostawca prądu zaangażowany był w kompletną renowację linii wykonując szczegółowe obliczenia zużycia energii. Niezależne badania mówią same za siebie:
Dzięki zastosowaniu systemów napędowych MOVIGEAR® Coca-Cola HBC znacząco obniżyła koszty operacyjne. Za ten wynik odpowiada nie tylko wydatna oszczędność energii o około 75%, ale także zasilanie oraz komunikacja poprzez SNI (instalacja Single Line Network).
Technologia SNI umożliwia zasilanie oraz komunikację za pomocą jednego ekranowanego kabla. W ten sposób operator instalacji może zredukować liczbę niezbędnych komponentów, co znacznie obniża nakłady instalacyjne.
Wyszło to na dobre zespołowi, który przebudowywał linię rozlewniczą. Technicy dokonali przebudowy mechaniki instalacji w czasie przedłużonego weekendu pracując od piątku rano do wieczora w niedzielę. W tak krótkim czasie usunęli wszystkie napędy wraz z okablowaniem oraz zamontowali nowe pod kątem mechanicznym, elektrycznym oraz uruchomili linię. Już w poniedziałek rano produkcja w zakładzie Coca-Cola HBC mogła ruszyć.
Dzięki temu jakże wydatnemu przyczynkowi do obniżenia kosztów całkowitych oraz operacyjnych inwestycja w modernizację instalacji zamortyzowała się w mniej niż rok. Ten pod każdym względem najlepszy wynik wydajnościowy oraz szereg dalszych korzyści umożliwiło zastosowanie
Wymagania klienta
Głównym celem modernizacji linii transportowej było uzyskanie oszczędności energii oraz redukcja emisji CO2.
Rozwiązanie:
Dzięki nowej mechatronicznej technice napędowej z MOVIGEAR® oraz technologią SNI zakładowi Coca-Cola HBC udało się osiągnąć dużo lepszy efekt, niż zakładano: oszczędność energii do 75% sprawiła, że inwestycja zamortyzowała się w przeciągu jedynie jednego roku.
Tu w Wiedniu szukaliśmy wielu możliwości redukcji tak zwanego śladu CO2. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskaliśmy oszczędność energii rzędu 75%...
Firma SEW-EURODRIVE zaproponowała, aby zastąpić przekładnie, niezbędne dla naszych przenośników taśmowych, nową technologią, a mianowicie mechatronicznym systemem napędowym MOVIGEAR® . Wybrano instalację, do której wbudowano 40 napędów tego rodzaju.
Wówczas nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy, co tak naprawdę to dla nas będzie oznaczać. Dziś mogę powiedzieć, że dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskaliśmy oszczędność energii rzędu 75 procent. A oznacza to dla nas, że zarówno dla tej lokalizacji jaki i dla lokalizacji, w której rozlewamy wodę mineralną, podejmiemy wraz z SEW-EURODRIVE dalsze działania pozwalające na wprowadzenie w życie takich udoskonaleń.
Udało nam się udowodnić, że po przebudowie linii rozlewniczej dla butelek PET uzyskana została oszczędność zużycia energii rzędu 75 procent...
Na zasilaniu linii rozlewniczej dla butelek PET zainstalowano urządzenia pomiarowe mierzące zużycie energii oraz obciążenia w okresie jednego miesiąca. Pomiar ten wykazał, że po przebudowie linii rozlewniczej dla butelek PET uzyskana została redukcja zużycia energii rzędu 75 procent co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 o około 41 ton rocznie.
Chciałbyś skonsultować z nami swój projekt? Wyślij do nas wiadomość z ewentualnymi pytaniami.
Wyślij zapytanie