Współpraca z Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien GmbH

 • Wydajne energetycznie napędy SEW-EURODRIVE w wytwórni szampana Rotkäppchen Sektkellerei

  Wydajne energetycznie napędy w wytwórni szampana Rot­käppchen Sekt­kellerei

  Wytwórnia szampana we Freyburgu (nad Unstrutą) stawia na maszyny napełniające firmy Krones AG wyposażone w wydajne silniki SEW-EURODRIVE.

Aby pozostać konkurencyjnym w branży napojowej niezmiernie istotna jest automatyzacja pozwalająca na zwiększenie oszczędności procesów produkcyjnych oraz rozlewniczych. Dzięki napędom SEW-EURODRIVE producent szampana obniżył koszt energii o około 50%.

Rotkäppchen Sekt - pobudzający sukces

Film referencyjny wytwórni szampana Rotkäppchen Sekt
Wytwórnia szampana Rotkäppchen Sekt

Ładuję materiał wideo...

Film referencyjny wytwórni szampana Rotkäppchen Sekt

Wytwórnia szampana Rotkäppchen Sektkellerei pisze firmową historię sukcesu Firma została założona w 1856 roku we Freyburgu nad Unstrutą. Dzisiaj Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien GmbH jest dzięki szerokiej palecie produktów krajowym liderem wytwórców szampana. Wytwórnia szampana we Freyburgu produkuje około 115 milionów butelek rocznie. Cały koncern produkuje natomiast około 240 milionów butelek szampana i innych napojów alkoholowych rocznie.

Współpraca SEW-EURODRIVE z Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien GmbH trwa już od dłuższego czasu. Spółka córka, firma Matheus-Müller-Sektkellereien GmbH w Eltville właśnie zmodernizowała swoje linie rozlewnicze montując technikę napędową SEW-EURODRIVE oraz klasyczne motoreduktory. Zwiększenie wydajności oraz technologiczna modernizacja linii rozlewniczych była przedmiotem współpracy także w Rotkäppchen Sektkellerei we Freyburgu.

Planowanie projektu rozpoczęło się w połowie 2011 roku ustaleniem bardzo ambitnego harmonogramu. Przedsiębiorstwo przeprowadziło przebudowę na początku roku 2012, budując nową linię rozlewniczą firmy Krones. Dysponuje ona mocą nominalną w wysokości 27 000 butelek na godzinę, co jest w przypadku wytwórni szampana bardzo wysoką wartością.

Wiele wyrafinowanych rozwiązań zastosowanych w linii rozlewniczej przełożyło się na wzrost wydajności rozlewu:

 • Dynamiczne urządzenia do zamykania butelek oraz nakładania czerwonych kołnierzy
 • Wytrzymałe przenośniki płytkowe do transportu butelek
 • Wydajne silniki do napędzania techniki transportu bliskiego - napędy decentralne z wysoką sprawnością obniżają zużycie energii
 • Mechatroniczne jednostki napędowe MOVIGEAR® spełniają wymagania klasy wydajności energetycznej IE4

Wysokowydajne mechatroniczne systemy napędowe pozwalające na optymalne osiąganie celów

Waga butelek, wysokie prędkości obrotowe i dopasowanie butelek do przenośników prowadzi do wysokich nadwyrężeń urządzeń transportowych. Z tego względu Rotkäppchen stosuje przenośniki płytkowe ze stali szlachetnej. Dla wytwórni szampana było ważne, aby uzyskać wyższą wydajność energetyczną i niezawodność, jak i mniejsze obciążenie hałasem. Firma zdecydowała się na nowe łańcuchy z mniejszą podziałką. Łańcuchy te zgodnie z obliczeniami firmy Krones działają około 1,5 dB ciszej niż normalne systemy transportowe. Ponadto wytwórcę szampana przekonała prognozowana przez Krones wyraźna oszczędność energii do nawet 50% w stosunku do standardowych napędów dzięki zastosowaniu napędów MOVIGEAR®.

Dostarczamy jednostki napędowe MOVIGEAR® specjalnie przystosowane do modernizacji pod kątem uzyskania redukcji zużycia energii w instalacjach centralnych przemysłu napojowego. Także w wersji DSM z komponentem elektronicznym instalowanym w miejscu zastosowania. Na tej zasadzie zamontowano w wytwórni Rotkäppchen w porozumieniu z firmą Krones 50 jednostek napędowych MGF..-DSM, spełniających już dziś wymogi klasy energooszczędności IE4. Ponadto zainstalowano także falowniki w centralnej szafie sterowniczej. Wydzielane przez nie ciepło firma Rotkäppchen wykorzystuje w zimie do ogrzewania magazynów.

Mechatroniczne systemy napędowe są konsekwencją bardzo udanej koncepcji decentralnych układów napędowych i mają wiele doskonałych właściwości:


 • Kompaktowa konstrukcja nadająca się do zastosowania w wydajnych systemach transportowych
 • Połączenie wysokowydajnych komponentów prowadzi do zwiększenia sprawności systemu
 • Napędy MOVIGEAR® generują wysokie momenty rozruchowe i przyspieszenia, aby po dłuższych przestojach sprawnie uruchamiać instalacje.
 • Zastosowanie MOVIGEAR® prowadzi do znacznego obniżenia kosztów energii
 • Integracja i dostrojenie wszystkich komponentów napędowych przekłada się na dłuższą żywotność i dostępność instalacji.
 • Dzięki powłoce higienicznej mechatroniczne układy napędowe nadają się do zastosowań w branży spożywczej i napojowej. Powłoka antyadhezyjna dopuszczona do zastosowań w obszarach wilgotnych
 • Obniżenie nakładów na okablowanie i uruchomienie dzięki zastosowaniu technologii Single Line Network z jednostką MOVIGEAR®-SNI. W tym wypadku zamiast zasilania sieciowego 400 V i zasilania elektroniki 24 V jak i osobnej magistrali komunikacyjnej wymagany jest tylko jeden przewód.

Ponieważ ogólne zapotrzebowanie na energię całego przedsiębiorstwa sumuje się, także kolejne działania mające na celu obniżenie zużycia energii będą opłacalne. Dlatego też Rotkäppchen modernizuje swoje linie i wprowadza w ramach kolejnych działań system zarządzania energią.

Zespół serwisantów firmy Krones AG pracował przez okres 3 miesięcy od oficjalnego zakończenia prac przy instalacji na miejscu optymalizując jej ustawienia. W ten sposób przedłużono bufor czasowy do 1,5 minuty; to bardzo długo. Dzięki temu napełniacz jako maszyna sterująca może pracować nieprzerwanie. A to główne kryterium, ponieważ bezpośrednio wpływa na stopień wydajności.

Od 30% do 50% oszczędności energii dzięki MOVIGEAR® MGF..-DSM

Wymagania klienta

Dla firmy Rotkäppchen było ważne, aby uzyskać wyższą wydajność energetyczną i niezawodność, jak i mniejsze obciążenie hałasem.

Rozwiązanie:

Wytwórcę szampana przekonała oszczędność energii do nawet 50% w stosunku do normalnych napędów dzięki zastosowaniu napędów MOVIGEAR® oraz technologii SNI. Ponadto firma zdecydowała się na zastosowanie nowych przenośników płytkowych ze stali szlachetnej z mniejszymi podziałami. Łańcuchy te zgodnie z obliczeniami firmy Krones działają około 1,5 dB ciszej niż normalne systemy transportowe.

Cytat: Tobias Rost, kierownik techniczny, Rotkäppchen Sektkellerei we Freyburgu

Nowe, wydajne napędy w wytwórni szampana Rotkäppchen

W firmie Krones AG w zakładzie Neutraubling w okolicach Regensburgu oglądaliśmy linię transportową z zastosowaniem MOVIGEAR®. Przekonało nas prognozowane obniżenie zużycia energii...

Otwórz
Kontakt
Kontakt w sprawie referencji w zakresie branży napojowej Rotkäppchen Sekt

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Chciałbyś skonsultować z nami swój projekt? Wyślij do nas wiadomość z ewentualnymi pytaniami.

Wyślij zapytanie
Kontakt

Proszę wprowadzić swój kod pocztowy, aby skontaktować się z odpowiednią osobą kontaktową.

Ostatnio odwiedzone