Nowe technologie cyfrowe takie jak Big Data, Embedded Computing oraz Cloud Computing będą miały długofalowy wpływ na środowiska produkcyjne. Rozpoczęła się czwarta rewolucja przemysłowa.
Industry 3.0 opisuje okres wspieranej komputerowo automatyzacji, która od lat 70-tych XX wieku zapewniała duży wzrost produktywności. Industry 2.0 odzwierciedla moment rozpoczęcia produkcji masowej przy wykorzystaniu energii elektrycznej, a Industry 1.0 to okres zastępowania siły mięśniowej przez fizycznie wytwarzaną siłę w formie pary oraz wody.
Ale czym tak na prawdę jest Industry 4.0?
Pojęcie to obejmuje wszystkie nowe możliwości związane z procesami produkcyjnymi realizowanymi dzięki cyfrowo osieciowanym systemom, a w tym montaż, konserwacja, marketing oraz wprowadzenie na rynek i usuwanie zużytych maszyn. Dotyczy to maszyn oraz komponentów, które nie tylko są połączone w sieci i centralnie sterowane (Industry 3.0), ale poza tym decentralnie podejmują samodzielne decyzje w oparciu o cyfrowe informacje i wprowadzają je do systemu produkcyjnego. W perspektywie czasu zakłada się powstanie uczących się systemów.
Industry 4.0. Pojęcia i ich znaczenie
W kontekście Industry 4.0 lub dygitalizacji używa się pewnych ściśle określonych pojęć. Poniżej przedstawiamy trzy z nich, które są dla nas w istotne: