22.10.2024 • W ramach Zielonego Ładu Komisja Europejska inicjuje działania mające na celu redukcję emisji szkodliwych substancji i ochronę środowiska. Kluczowym elementem tych działań jest gospodarka cyrkularna. Czym dokładnie jest ten model i jaką rolę odgrywa w nim koncepcja 9R?

Gospodarka liniowa opiera się na modelu "weź, użyj, wyrzuć". Surowce są eksploatowane w szybkim tempie, a produkty po użyciu trafiają na wysypiska lub do spalarni. Taki model prowadzi do degradacji środowiska i wyczerpywania się zasobów naturalnych.

Gospodarka recyklingowa stanowi krok naprzód, pozwalając na wielokrotne przetwarzanie materiałów. Jej podstawą jest model 3R – Reduce – Reuse – Recycle, będący punktem wyjścia do promowania koncepcji ponownego użytkowania produktów i odchodzenia od nadmiernego konsumpcjonizmu.

Idea ta ma jednak swoje ograniczenia, które sprawiają, że ostatecznie produkty i tak stają się odpadami, co nie rozwiązuje problemu zrównoważonego wykorzystania zasobów.

Gospodarka cyrkularna – zrównoważona alternatywa

Gospodarka cyrkularna to model, w którym produkty i materiały są dzielone, wynajmowane, ponownie używane, naprawiane, odnawiane i poddawane recyklingowi tak długo, jak to możliwe. Celem jest:

Model 9R – dziewięć strategii cyrkularnych

W odpowiedzi na rosnącą świadomość ekonomiczną i potrzebę bardziej kompleksowych rozwiązań powstał model 9R. Koncepcja daje bardziej zaawansowane, ale również precyzyjne sposoby zarządzania zasobami i ich zużyciem, wpływając na cykl życia produktu oraz maksymalizując efektywność zarówno samych procesów, jak i użytych surowców czy materiałów. Proaktywne podejście stawia na świadomą konsumpcję, jak również prewencję i optymalizację już na etapie projektowania produktu w celu uczynienia go trwałym i jakościowym.

Koncepcja 9R promuje zrównoważony rozwój i stawiając na gospodarkę obiegu zamkniętego definiuje następujące działania:

SEW-EURODRIVE na drodze do cyrkularności

SEW-EURODRIVE wykorzystuje w swoich produktach wysokiej jakości i trwałe materiały, co sprzyja ich cyrkularnemu wykorzystaniu. W związku z tym firma uczyniła gospodarkę cyrkularną priorytetem w strategii zrównoważonego rozwoju i wdraża konkretne działania mające na celu minimalizację wpływu na środowisko. Jakie dokładnie działania?

Ponadto SEW-EURODRIVE bada możliwości wdrożenia nowych modeli biznesowych, które zaangażują innych uczestników rynku w cyrkularny obieg produktów, skupiając się początkowo na rynku europejskim. Analizowane są również ramy prawne dla tych inicjatyw oraz wymagania dotyczące produktów.

Gospodarka cyrkularna to klucz do zrównoważonej przyszłości. SEW-EURODRIVE, poprzez aktywne działania i wdrażanie strategii 9R, dąży do minimalizacji wpływu na środowisko, jednocześnie promując efektywność i innowacyjność w swoich produktach i procesach. Dzięki temu firma nie tylko spełnia rosnące wymagania rynku i regulacji, ale również przyczynia się do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji o działaniach SEW-EURODRIVE w zakresie Strategii Zrównoważonego Rozwoju #TheGreenSideOfDrive na www.sew-eurodrive.pl/esg

marketing@sew-eurodrive.pl