RSS Feed

Ulga na robotyzację – zyskaj nawet do 50%

16.09.2020

Celem przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów oraz Rozwoju 50-procentowej ulgi na robotyzację jest zwiększenie udziału robotów w polskich przedsiębiorstwach, co przełoży się na zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów. SEW-EURODRIVE oferuje szerokie portfolio produktów z zakresu robotyki i automatyzacji.

Zestaw systemów kinematyki do budowy manipulatorów równoległych
Zestaw systemów kinematyki do budowy manipulatorów równoległych
Zestaw systemów kinematyki do budowy manipulatorów równoległych

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, wyjaśnia, że celem ulgi, która ma zacząć obowiązywać już od stycznia 2021 roku, jest zwiększenie poziomu robotyzacji polskiej gospodarki, co przełoży się na jej modernizację oraz wyższą jakość produktów, elastyczność produkcji oraz komfort pracy zatrudnionych.

„Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwi również ekspansję eksportu” – wyjaśnia Emilewicz.

Odliczenie 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami będzie obejmowało takie wydatki jak:

  • zakup lub leasing nowych robotów i cobotów (robotów współpracujących)
  • zakup oprogramowania
  • zakup osprzętu, na przykład torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu czy efektorów końcowych
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)
  • udział w szkoleniach dla pracowników

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie polskie firmy, niezależnie od wielkości czy branży, w której działają. Ulga obejmie płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację będzie można odliczyć w ciągu roku podatkowego, jako dodatkowy odpis (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe) w momencie składania rocznego zeznania podatkowego. Dowiedz się więcej o planach rządu.

Korzyści z robotyzacji

Ulga na robotyzację – zyskaj nawet do 50%
Ulga na robotyzację – zyskaj nawet do 50%
Ulga na robotyzację – zyskaj nawet do 50%

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju wynika, że łączne koszty ulgi na robotyzację zamkną się w kwocie 1,1 miliarda zł w ciągu pięciu lat (tyle ma obowiązywać ulga). Wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet państwa około 150 milionów zł w pierwszym roku jej obowiązywania. Według szacunków Ministerstwa koszty ulgi, wraz z popularyzacją inwestycji robotycznych, będą wzrastać, by w ostatnim roku funkcjonowania ulgi osiągnąć poziom około 315 milionów zł.

SEW-EURODRIVE już od dawna oferuje szerokie portfolio produktów MAXOLUTION® z zakresu machine automation i factory automation, dostosowane do nowoczesnych projektów obejmujących robotyzację oraz automatyzację produkcji. Przykłady?

• Zestaw systemów kinematyki do budowy manipulatorów równoległych

Nasze pakiety to funkcjonalne, skalowalne, łączone na wiele sposobów rozwiązania z obszaru robotyki i automatyzacji, które zawierają oprogramowanie, pakiet osiowy robota (napędy wraz z serworegulatorem) oraz pakiet mechaniki robota (odpowiednio dobrane przekładnie)

• Modułowy system automatyki MOVI-C®

MOVI-C® to modułowy system automatyki, obejmujący oprogramowanie, kontrolery ruchu, falowniki i technikę napędową - kompletna automatyzacja od jednego dostawcy.

• Samojezdne wózki transportowe AGV

Samojezdne wózki transportowe AGV wyposażone w system bezprzewodowego ładowania superkondenstatorów to nowoczesne rozwiązanie dla optymalizacji produkcji.