Rozporządzenie w sprawie ekoprojektów
Najważniejsze w rozporządzeniu ws. ekoprojektów jest to, aby dzięki ściśle określonym wytycznym osiągnąć jak największe korzyści. W Unii Europejskiej tematyka ta nie jest niczym nowym, a w obliczu zmian klimatycznych oraz ograniczonych zasobów jej znaczenia nie można ignorować. Powagę tego problemu podkreśla całkowicie nowe rozporządzenia (UE) 2019/1781, którego podstawą jest rozporządzenie 2009/125/WE. Od dnia 1 lipca 2021 roku będą one mieć znaczący wpływ na wyposażenie maszyn i urządzeń.
Projektowanie ekologiczne - wyjaśniamy szczegóły
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wiążące się z ekoprojektami zmiany czy nowe konstrukcje kosztują dużo czasu i pieniędzy. Wiemy też, że wszystkie wysiłki w tym zakresie mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Poniżej zestawiliśmy dla Państwa najważniejsze informacje na temat założeń przyszłych ekoprojektów oraz roli SEW-EURODRIVE w tym procesie.
Nie chcemy jednak wchodzić w szczegóły rozporządzeń prawnych, a skupić się na tym, co należy zrobić oraz pokazać, jakie wynikają z tego długofalowe zalety dla konstruktorów maszyn i urządzeń, jak również dla samych użytkowników. Mając to na uwadze, wolimy skoncentrować się na doradztwie polegającym na dopasowaniu Państwa rozwiązań techniki napędowej do nowych wymagań oraz zapewnić wsparcie przy zastosowaniu naszych kompleksowych narzędzi konfiguracyjnych.
Co się u nas zmienia, a co pozostaje bez zmian
Najważniejszą nowością rozporządzenia ws. ekoprojektów jest to, że uwaga skupiona została nie tylko na standardowych silnikach asynchronicznych z wirnikiem klatkowym, ale również na falownikach. Poza tym wprowadzono wymagania dla dodatkowych klas silników, które dotychczas nie były objęte rozporządzeniem UE. Dotyczy to co do zasady silników o mocy poniżej 0,75 kW, silników z hamulcem oraz napędów w wersji przeciwwybuchowej, które na terenie Europy nie były wcześniej objęte regulacjami rozporządzenia. Właściwie dopiero szersze spojrzenie i objęcie regulacjami falowników pozwala nowemu rozporządzeniu ws. ekoprojektów na lepszą i wiarygodną ocenę wydajności konstrukcji całych osi napędowych. W przeszłości krytycy rozporządzenia słusznie wskazywali, że wydajność energetyczna rozpatrywana na płaszczyźnie komponentów nigdy nie będzie dobrą podstawą do tworzenia zoptymalizowanych układów. Dlatego też nowe opracowanie rozporządzenia od połowy 2021 roku skupi się na wydajności energetycznej falowników w aplikacjach regulowanych prędkością obrotową .
Wygodny i czytelny przegląd najważniejszych informacji
Najważniejsze zmiany wprowadzane w ramach europejskiego rozporządzenia dot. ekoprojektów dotyczące produktów SEW-EURODRIVE przedstawione w wygodnej i czytelnej formie.
Pobierz prospektUłatwiamy Państwu zastosowanie nowych regulacji
Już teraz portfolio produktowe SEW oferuje pasujące rozwiązania napędowe. Do aktualnych rozwiązań, na potrzeby których dotychczas wybierane były silniki w wersji DRS.., jako produkt zastępczy do niewielkich mocy od 0,12 kW lub jako silniki hamujące najlepiej nadają się nasze silniki serii DRN.. w klasie wydajności IE3. Przewyższają one wymaganą w Europie klasę IE2 w zakresie mocy do 0,75 kW. Produktem zastępczym dla napędów w wersji przeciwwybuchowej wyposażonych w silniki EDRS.. lub EDRE.. są nasze silniki EDRN.. spełniające klasę wydajności IE3 zapewniając równocześnie zgodność z dyrektywą ATEX 2014/34/UE.
Na potrzeby eksploatacji z falownikiem w zakresie od 0,12 kW do 1000 kW najlepiej nadają się nasze energooszczędne silniki DRN.. wraz z falownikami MOVIMOT® spełniające wymagane wytyczne dotyczące wydajności. Również falowniki do montażu w szafach sterowniczych serii MOVITRAC®, MOVIDRIVE® oraz falowniki z modułowego systemu automatyki MOVI-C® przewyższają wymagania dotyczące zużycia energii oraz wydajności wynikające z rozporządzenia UE i reprezentują klasę energooszczędności IE2.
Od dnia 1 lipca 2021 roku również 8-polowe trójfazowe silniki asynchroniczne znajdą się na liście produktów objętych regulacjami na terenie Europy. 8-polowe silniki DRN.. o mocy między 0,12 a 2,2 kW spełniają obowiązujące w Europie wymagania i równocześnie zapewniają optymalizację montowanych do nich przekładni pod kątem wielkości, przełożenia redukującego oraz wykonania w porównaniu do wariantu z 4-polowymi silnikami trójfazowymi. Od 1 lipca 2023 roku jednofazowe silniki asynchroniczne o mocy od 0,12 kW będą musiały zachować zgodność z wymogami klasy IE2, a trójfazowe silniki asynchroniczne o mocy między 75 a 200 kW założenia klasy IE4. Silniki z hamulcem i silniki w wersji przeciwwybuchowej są wyłączone i muszą spełniać wymagania klasy IE3.
Regulacje nowego rozporządzenia dają możliwość zastąpienia zastosowanych w maszynach i urządzeniach silników przez identyczne silniki. Wspomniana regulacja dotycząca produktów zastępczych jest nowa, dotyczy silników i obowiązuje do 1 lipca 2029 roku, obejmując silniki sprzedane do dnia 01.07.2021 roku względnie przed dniem 01.07.2023 roku, które podlegają zaostrzonym wymaganiom w zakresie ekoprojektów.
Zestawienie wszystkich regulacji
Przy tak dużej liczbie przepisów łatwo jest stracić rozeznanie, dlatego nasza grafika przedstawia w jasny i zrozumiały sposób międzynarodowe wymagania w zakresie wydajności.
Pobierz grafikęW ten sposób ułatwisz sobie życie
Aby uprościć wprowadzenie zmian, nasze produkty oraz narzędzia podlegają nieustannemu rozwojowi. Dzięki temu jak zawsze mogą Państwo skorzystać z naszego konfiguratora produktu online i wybrać określony napęd, który uwzględnia nowe wymagania i wyjątki.
Pierwszym źródłem informacji na temat międzynarodowych przepisów w zakresie efektywności energetycznej jest nasz IE-Guide dostępny z poziomu portalu Online Support. Tam znajdą Państwo również pomoc w zakresie przejścia na nowe rozwiązania, jak również kalkulator oszczędności energii.
W ten sposób ułatwiamy Państwu przestawienie się na produkty zgodne z rozporządzeniem UE. W razie ewentualnych pytań bądź wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają nasi eksperci, którzy z chęcią udzielą Państwu wszelkich dodatkowych informacji.
Potrzebujesz pomocy?
W niniejszym dokumencie PDF zestawiliśmy dla Państwa porównanie danych technicznych oraz wymiarów naszych silników trójfazowych.
Pobierz prospekt porównawczyDodatkowe informacje
Z chęcią Państwu doradzimy
- Nasi specjaliści znają Państwa branżę oraz jej potrzeby
- Pozostają niezmiennie do Państwa dyspozycji, w każdym miejscu na świecie
- Dysponujemy odpowiednią wiedzą oraz narzędziami, aby zapewnić Państwu optymalne doradztwo