Industry 4.0 obejmuje wszystkie możliwości cyfrowego połączenia procesów produkcyjnych - od montażu, konserwacji i napraw, po wprowadzenie na rynek. Inteligentna fabryka to taka, w której poszczególne moduły podejmują autonomiczne decyzje na podstawie cyfrowych danych.
Lean Smart Factory - koncepcja rozwiązań przyszłości
Industry 4.0 to ewolucja procesów produkcyjnych i logistycznych, która nie musi pozostawać jedynie odległą wizją. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie koncepcji łańcucha wartości (One Piece Flow oraz Small Factory Unit), które zdobyliśmy w ramach modernizacji naszych zakładów.
Równocześnie wspieramy naszych klientów w kształtowaniu rozwojowych fabryk przyszłości. Oferujemy Państwu kompleksowe rozwiązania oraz usługi z obszaru Smart Factory.
Zmiany w produkcji na przestrzeni czasu
W latach 70. XX wieku panowała sztywna produkcja liniowa, a dziś obraz naszego obszaru produkcji kształtują systemy cybernetyczno-fizyczne.
Więcej informacji o zmianach na przestrzeni czasu dostępnych jest pod tym linkiemWzorcowa fabryka
Odważnie spojrzeliśmy w przyszłość i wdrożyliśmy założenia Industry 4.0 w naszej wzorcowej fabryce w Graben-Neudorf.
Sprawdź najnowocześniejsze rozwiązania w naszej wzorcowej fabryceMontaż i produkcja w inteligentnej fabryce
Elastyczność 4.0 oznacza, że pierwotnie sztywne procesy produkcyjne zostały podzielone na fraktale, a następnie połączone w poszczególne moduły. Rezultat to inteligentna fabryka, która może się zmieniać w zależności od Twoich potrzeb.
Jak zrewolucjonizować obszar montażu i produkcji?Współpraca człowieka z maszyną
Dzięki Industry 4.0 zmienia się rola człowieka. Powstają nowe obszary robocze oraz możliwości rozwoju kwalifikacji, a człowiek i maszyna stają się współpracownikami.
Pracownicy stają się dyrygentami łańcucha wartościOd Industry 1.0 do Industry 4.0
Pierwsza rewolucja przemysłowa (Industry 1.0) jest ściśle związana z wynalezieniem maszyny parowej około 1800 roku. Dzięki tej technologii po raz pierwszy udało się wprawić przedmioty w ruch za pomocą fizycznie wytworzonej energii w postaci pary wodnej. Wcześniej do tego celu wykorzystywano siłę mięśni ludzi i zwierząt lub energię wodną.
100 lat później, pod koniec XIX wieku, elektryczność przejęła to zadanie w obszarze przemysłowym. Tym samym Industry 2.0 wyznacza początek produkcji masowej realizowanej za pomocą energii elektrycznej. Praca na akord oraz praca taśmowa zostały włączone do obszaru produkcji.
"Uważam, że na rynku światowym jest miejsce może na pięć komputerów". Gdy w 1943 szef firmy IBM, Thomas Watson, wygłosił swoje słynne oświadczenie, nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo się mylił. Od lat 70. XIX wieku mamy do czynienia z trzecią rewolucją przemysłową Industry 3.0, która zapoczątkowała epokę automatyzacji wspieranej siłą obliczeniową komputerów, zapewniającą duże zyski z obszarze produkcji.
Czym zatem jest Industry 4.0?
Pojęcie Industry 4.0 obejmuje wszystkie nowe możliwości związane z procesami produkcyjnymi realizowanymi dzięki cyfrowym systemom, które połaczone są w sieć, w tym montaż, konserwację, naprawę oraz wprowadzenie na rynek i usuwanie zużytych maszyn.
Dotyczy to maszyn oraz komponentów, które nie tylko są połączone w sieci i centralnie sterowane (Industry 3.0), ale poza tym decentralnie podejmują samodzielne decyzje w oparciu o cyfrowe informacje i wprowadzają je do systemu produkcyjnego. W perspektywie czasu zakłada się powstanie uczących się systemów.
W kontekście Industry 4.0 lub digitalizacji używamy trzech ważnych pojęć: